Tajemné chilli, co o něm možná nevíte

Konzumace chilli papriček má mnohokráte ověřený blahodárný vliv na naše zdraví. Jsou výborným zdrojem vitaminů A, B, C a E. Vitaminu C obsahují chilli papričky až sedmkrát více než třeba pomeranče. Mimo to obsahují také minerální látky jako draslík, molybden, mangan a měď. Důležitou složku tvoří i kyselina listová a thiamin.

Kouzlo zvané kapsaicin

Největším kouzlem v chilli papričkách je ale látka zvaná kapsaicin. Tento alkaloid při styku se sliznicemi způsobuje známý pocit peprnosti. Vliv kapsaicinu na zdraví člověka je nesporný. Dokáže účinně potlačit bolest hlavy při nepříjemných migrénách. To je dáno také podporou činnosti krevního systému. Stimuluje uvolňování endorfinů, kterétlumí bolest a vyvolává pocity štěstí, radosti a uvolnění.

Když nemoc klepe na dveře

Chilli je výborné anestetikum a při nachlazení poskytuje úlevu při ucpání nosu. Velmi dobře rozšiřuje dýchací cestyv plicích, což napomáhá také při astmatu, kašli a dušnosti. Současně odstraňuje veškeré škodliviny z našeho těla a tím ozdravuje náš organismus. Účinně zvyšuje dodání potřebných výživných látek do všech našich tkání, takže vaše nemoc odejde mnohem dříve.

Nejoblíbenější koření světa

Příjemně pikantní chilli papričky v současné době patří mezi nejoblíbenější druhy koření na celém světě. Spousta tradičních pokrmů by bez nich nešla ani uvařit. Jsou velkým přínosem v kulinářství. Chilli papričky tak dnes patří do různých národních kuchyní. Jídelníček asijské, indické, mexické či americké kuchyně, nebo pokrmy v oblasti Karibiku, jsou doslova protkané chilli. Hlavním a také původním domovem chilli je ale především Mexiko.

Chilli jako platidlo

Chilli papričky lidé pěstovali již před 6 tisíci lety. Podle archeologických nálezů první pěstitelé chilli papriček pochází z Ekvádoru ve střední Americe. K rozšíření do celého světa jim pomohl objevením Ameriky Kryštof Kolumbus. K jejich proslulosti jim zase napomohl nedostatek pepře. V době středověku byl pepř opravdu velmi ceněný a používaný jako platidlo. A chilli papričky je na tomto místě dokázaly opravdu velmi dobře a rovnocenně zastoupit.