Je chilli zdravé? 5 důvodů, proč jíst chilli každý den!

magazin

Chilli papričky obsahují mnoho látek, ta hlavní se ale nazývá kapsaicin. Tato látka má dráždivé účinky a ne každý je schopen ji snést. Je velmi dobře rozpustná v tuku, takže pocit silného pálení v ústech lze neutralizovat mlékem.Pokud s chilli papričkami teprve začínáte, je třeba, aby si na ně váš organismus zvyknul. Konzumujte je spolu s jídlem a pomalu zvyšujte dávky. Klidně si poprvé dejte malý kousek.

 

1) Chrání nás před rakovinou

Můžeme se bránit proti nádorovým onemocněním pomocí látky kapsaicin, kterou obsahuje každá chilli paprička. Kapsaicin a jeho molekuly se navážou na rakovinotvorné buňky a postupně je likvidují. Navíc zastavuje růst rakovinotvorných buněk a likviduje bez poškození okolní zdravé tkáně. Různé studie prokázaly, že chilli je prospěšné v boji proti rakovině plic, slinivky, žaludku a prostaty. Doporučené množství je cca 1 200 mg týdně, tedy necelá průměrná paprička denně.

2) Rychlejší metabolismus - pomáhá hubnout

Při denní konzumaci chilli papriček se váš metabolismus zrychlí až o 22 %. Chilli papričky také obsahují velmi důležité bílkoviny, které jsou prospěšné nejen při redukci naší tělesné váhy. Horko a pocení při konzumaci chilli vyžaduje energii a tak spaluje kalorie. Antioxidační látky obsažené v chilli papričkách, používané třeba jako koření do omáček, pomáhají chránit naše tělo od všech škodlivých vlivů vznikajících při stresu nebo onemocnění.

3) Snižuje chuť na tučné a sladké jídla

Konzumace chilli papriček zvyšuje pocit sytosti, takže nám energie z jídla vydrží delší dobu. Chilli papričky upravují trávení a jsou přírodním projímadlem a podporují činnost metabolismu. Při dlouhodobé konzumaci navíc snižují chuť na tučné a sladké jídlo. Jsou tedy velmi přínosné při procesu hubnutí. Chilli je navíc nízkokalorické, ve 100 gramech chilli papriček se nachází pouhých 40 kalorií.

4) Snižuje nám cholesterol

Chilli nám dokáže velmi úspěšně regulovat cholesterol v krvi, zajišťuje totiž jeho rozpuštění a odstranění ven z našeho těla. Takovýmto způsobem mají chilli papričky velmi pozitivní vliv na kardiovaskulární systém a účinně snižuje riziko mrtvice nebo srdečního infarktu. Kapsaicin velmi dobře podporuje léčbu trombózy, křečových žil a příznivě působí na krevní oběh. Pomáhá snižovat hladinu krevního cukru.

5) Konzumace chilli zlepšuje náladu

Kapsaicin má také vliv na naše psychické rozpoložení. Tato látka podporuje a redukuje hormony endorfinu a serotoninu, které určitě všichni známe jako hormony štěstí. Tím, že kapsaicin v těle pomáhá uvolnit endorfiny pro lepší náladu, účinně odstraňuje úzkosti a deprese.Chilli papričky ocení i muži, mají totiž pozitivní vliv na potenci, což vede právě u mužů také k výraznému zlepšení nálady.