Jak vybrat chilli sazeničky v zahradnictví?

Chilli papričky se stejně jako rajčata nebo klasické papriky vysazují do skleníků, na terasy nebo na zahradu v polovině května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky. Protože mají dlouhou dobu klíčivosti, vysévají se ze semínek už v únoru. Letos tak předpěstování paprik nestihnete, vyberte si proto zdravé sazenice chilli papriček v zahradnictví.

Vybírejte silné a zdravé sazenice chilli

Kolik sklidíte chilli papriček? To záleží také na tom, jak dobrý základ rostlinka dostala. Vyberte si silnou a zdravou sazenici. Dejte přednost chilli papričce, která má silný stonek, není vytáhlá a křehká. Ideální jsou sazenice předpěstované v přirozeném světle pod sluncem, například v temperovaném skleníku.

Chilli papričky pěstované v přirozených podmínkách rostou pozvolna, mají silný stonek a dobře se rozvětvují. Po přesazení v květnu začnou rychle nasazovat květy, takže na první sklizeň se můžete těšit už v průběhu června nebo července.

Kvalitní chilli sazenice

  • Jsou pěstované pozvolna.
  • Vyrůstají pod sluncem.
  • Mají silné stonky.
  • Jsou rovnoměrně rozvětvené.
  • Nejsou zpola zvadlé.

Pěstování chilli sazenice

Jaké odrůdy chilli zvolit?

Chilli papričky nejsou jen červené. Existují žluté druhy paprik nebo papričky zbarvené až do temně fialové. Liší se také svým tvarem, některé jsou podlouhlé, jiné spíše zaoblené a kulaté. Některé mají hladkou slupku a plnou dužinu, jiné jsou roztodivně zkroucené a mají slabší dužinu.

K rozšířeným druhům chilli papriček, které se ze semen nebo ze sazenic pěstují v České republice, patří například Serrano, Cayenne, Papecchia, Habanero Chocolate, Poblano nebo Bolívijská duha.

  • Serrano – tento druh chilli papričky pěstujte raději ve skleníku. Potřebuje teplo. Těšit se můžete na dobrý výnos. Pěstování zvládnou i méně zkušení zahradníci. Tato chilli paprička vás potěší typickými červenými protáhlými plody. Využít ji můžete pro přípravu gulášů, omáček na těstoviny nebo thajské polévky. Vhodná je pro sušení, nakládání a zavařování.
  • Long Slim Caynne – potěší vás dlouhým středně silnostěnným plodem, který dozrává do červena. Rostlina dorůstá výšky kolem 80 centimetrů. Pokud se keřík začne rozšiřovat do stran, stačí ho zastřihávat. Je ideální pro pěstování ve skleníku, ale dobře poroste i v krytých a vyhřátých slunných místech. Dopřejte ji humózní půdu a dostatečnou zálivku. Můžete si ji snadno nasušit a používat ji jako koření, například do omáček.
  • Habanero Chocolate – tmavé, až čokoládové papričky, plodí tato odrůda s exotickým názvem. Má kratší, jakoby zmačkané plody, které měří asi 5 cm. Nejprve zelené papričky pod sluncem dostávají typicky čokoládový nádech. Rostlina dorůstá do výšky asi 80 cm. Dařit se jí bude v dobře vyhnojené půdě a samozřejmě v závětrném místě na slunci nebo ve skleníku.
  • Poblano – plod z tohoto druhu chilli papričky měří asi 10 cm a patří mezi nejméně pálivou odrůdu. Nezralé plody jsou tmavě zelené, po dozrání téměř černé. Protože pálí pouze decentně, využijete je v kuchyni rozmanitě. Když si je usušíte, získáte populární Ancho chiles.
  • Bolívijská duha – tento druh tvoří různobarevné papričky, od žluté až po fialovou. Jsou proto také hezkou ozdobou. Plody jsou drobné, zhruba 3 cm dlouhé. Stejně jako ostatní papriky, potřebuje i Bolivian Rainbow dostatek světla, tepla a rozumnou míru závlahy – přemokření škodí rostlině víc než občasné sucho. Na rozdíl od jemného druhu Poblano je tato chilli paprička opravdu hodně pálivá.

Cena chilli sazeniček

Čím kvalitnější chilli papričky si pořídíte, tím vyšší cenu zaplatíte. Záleží pochopitelně i na druhu chilli papričky. Průměrná cena za jednu sazenici se pohybuje kolem 70 až 120 korun. V zahradnictvích nebo v internetových obchodech se sazenice chilli papriček začínají objevovat v dubnu.

Co se sazenicí chilli papričky?

Přinesli jste si domů sazenici chilli papričky? Do skleníku nebo na závětrné a slunné místo ji vysaďte až poté, co oslaví své svátky tři zmrzlí muži Pankrác, Servác, Bonifác. Většina chilli papriček pochází z teplých krajů a přízemní mrazíky by je mohly poškodit. Sazenici chilli papriček můžete vysadit do skleníku, do záhonů nebo do větších květníků, které můžete snadno přenášet a rostlinu tak chránit před povětrnostními vlivy.