Chilli jako elixír mládí, krásy i zdraví

Mnozí odborníci doporučují jíst chilli papričky opravdu tak často, jak je to možné. Když si tedy dáte trochu chilli denně, svému zdraví rozhodně prospějete. Chilli usnadňuje trávení, pomáhá předcházet kardiovaskulárním nemocem, hraje významnou roli v prevenci proti rakovině a umí i potlačit bolest. Výzkum, který byl zveřejněn na stránkách JournalofMedicinalChemistry ukázal, že dokonce dokážou zablokovat i vnímání v podobě neuropatické bolesti.

Chilli papričky pro krásu

Chilli papričky hrají významnou roli při snižování nadváhy a pomáhají i proti celulitidě či vypadávání vlasů. Výrazně podporují metabolismus a pomáhají upravovat naše trávení. Někdy se jim říká červené zlato a řadí se mezi super potraviny. Mnohé vědecké studie dokazující mnohé pozitivní účinky na naše zdraví při jejich umírněné konzumaci.

Chilli jako lék na neuropatické bolesti

Chilli papričky mohou velmi účinně zmírňovat bolest. To prokázaly další vědecké studie, které schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv, FDA a Evropská léková agentura, EMEA. Rostlinný alkaloid zvaný kapsaicin, který je zodpovědný za jejich pálivost, dokáže po dobu 3 měsíců zmírnit neuropatické bolesti. Působí na vanilloidové receptory typu 1, známé pod zkratkou TRPV 1, a velmi výrazně je stimuluje. Ty se pak stávají znecitlivělými a nereagují na stimuly vyvolávající bolest.

Chilli papričky jako pomocník při léčbě různých nemocí

Studie australských vědců prokázala, že chilli pomáhá snižovat vysokou hladinu inzulinu v krvi. Chilli také podporuje zdravou chuť k jídlu a potlačuje chutě na tučná, slaná a sladká jídla. Konzumace chilli také pomáhá spalovat více kalorií. Hřejivé a povzbuzující účinky chilli podporují léčbu při nachlazení, účinně tlumí revmatické bolesti, podporují krevní oběh a jsou účinným anestetikem.

Výživné vlastnosti chilli papriček

Chilli je nízkokalorickou potravinou, která se skládá převážně z vody. Zároveň je ale velmi bohatá na vitaminy a minerály. V chilli papričkách jsou ve velké míře obsaženy minerální látky, zejména draslík a fosfor. Vysoký obsah vitaminu C udržuje zdravý imunitní systém. Chilli má vysoký obsah antioxidantů, karotenoidů a flavonoidů přispívajících k boji proti volným radikálům v organismu a zpomaluje procesy stárnutí.